Zostawmy trochę liści w ogrodzie

Panuje dziś moda na czysty i sterylny ogród z zagrabionymi na jesień liśćmi. Tymczasem ta sterylność szkodzi najmniejszym stworzonkom. Znikają jaszczurki, jeże i inne pożyteczne istotki. Szkodniki niestety zostają. Stąd moja prośba.

Zostawmy trochę… Nie idźmy za modą, Nie dążmy do tego, aby nasz ogród wyglądał jak ten z  gazet; czysty, idealny, dopracowany. Zostawmy miejsce na działanie natury. Jesienne liście mają swój urok. To nie jest bałagan. To jesień… Nie róbmy z naszej ziemi sterylnego świata, bo zabieramy wtedy życie pożytecznym stworzeniom. One nie mają co jeść, gdzie przeżyć. A szkodniki i tak przeżyją.

z21496988IH,Wczesna-wiosna-wiele-zwierzat-wraca-do-normalnego-Jeśli zgrabiamy liście, to zostawmy kilka kupek dla innych. Jeżyk znajdzie sobie w tej kupce domek na przetrwanie zimy. Ptaszki będą miały pożywienie, wyjadając z nich owady i inne żyjątka. Te liście to dla innych życie.

Moje kupki liści już czekają. Reszty nawet nie zbieram. Będzie stanowić warstwę ochronną dla roślin.

I kiedy wjeżdżam do mojej wsi, zdejmuję nogę z gazu, bo wiem, że tupta tutaj dużo naszych przyjaciół. Jak nie jeże, to koty, psiaki, ropuchy. One trzymają się blisko ludzi, blisko zabudowań. Dbajmy nie tylko o siebie. Gdzie indziej też się nie lubię spieszyć, bo po co. Nie wszyscy jednak tak robią. Niektórzy pędzą, jakby świat się miał za chwilę skończyć. Tymczasem nawet gdyby tak było, tym bardziej nie warto pędzić. Samo życie wystarczająco pędzi.

Nie spiesz się, zwolnij… Jedź uważnie… Darujesz życie nie tylko sobie.

Jest jeszcze jedno zagrożenie, jakie zauważyłam. Śmieci. Te worki, jakie dostajemy. Widziałam już zaplątane w nie jeże, które musiałam ratować. Czasem psy rozszarpią worek i rozwloką po podwórku. To nie jest dobre rozwiązanie ani dla mnie, ani dla innych stworzeń. Wszechobecny plastik…

Reklamy

Jedna odpowiedź na “Zostawmy trochę liści w ogrodzie”

Komentarze nie są moderowane. Masz inne zdanie? To nie kółko wzajemnej adoracji. Wal śmiało. Chcesz coś dodać?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.