Najtrudniejsze chwile

Nie ma chyba trudniejszej roli do wykonania, niż być przy kimś, kto umiera. 

Trzymać człowieka za rękę, kiedy odchodzi, ze spokojem, bez okazywania emocji własnych, to najtrudniejsze w moim życiu, co musiałam wczoraj wykonać. Ze spokojem, aby wesprzeć daną osobę i nie obciążać jej jeszcze moimi emocjami, kiedy widać, że swoich własnych ma dosyć.

Trzymałam Cię Tadziu za rękę. To było najtrudniejsze zadanie, jednocześnie najważniejsze… Ta Twoja ręka, tak silnie zaciskająca się na mojej dłoni, z czasem coraz lżej. Twoja potrzeba, by ktoś przy Tobie był, kiedy szukałeś wzrokiem wszystkich po sali i sprawdzałeś czy jesteśmy. Kiedy widziałam jak szukasz wzrokiem syna. Do samego końca byłeś świadomy… Walczyłeś o każdy oddech. Wiem, że to najtrudniejsza świadomość…

Cieszę się, że mogłam choć przez kilka godzin być z Tobą w tym najważniejszym momencie. Cieszę się z tej krótkiej chwili na osobności, gdzie mogłam zamienić z Tobą kilka słów.

Z bólem żegnała Cię żona, syn i ja z Twoimi wnuczkami. Dla Twoich wnuczek to było pierwsze tak trudne przeżycie. Jednak były, dały radę… Nic innego się w tej chwili nie liczyło. Tylko Ty… Nie my, Ty… Mogliśmy tylko być. To było najtrudniejsze bycie w całym naszym życiu.

Nic więcej nie dam rady dziś powiedzieć tutaj, jak to. To, co najistotniejsze jednak zawarło się w  sali Hospicjum w Otwocku. I bardzo Ci za to dziękuję, że mogłam przy Tobie być. Wprawdzie nie do samego końca, ze względu na dzieci, ale te chwile były dla mnie najistotniejsze. Za te 20 lat, jak się znamy. Za tą rękę, która wyrażała wszystko.

Żegnaj…

 

Reklamy

6 odpowiedzi na “Najtrudniejsze chwile”

  1. Siedzę w pracy, czytam, mam łzy w oczach ale sie uspokajam.
    Piękna twoja dusza w moich oczach. Najpiękniejsze pożegnanie, właśnie takie.
    Dziękuję że piszesz:*

Komentarze nie są moderowane. Masz inne zdanie? To nie kółko wzajemnej adoracji. Wal śmiało. Chcesz coś dodać?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.